«Золота Рибка», яка виконала відразу чотири олімпійські бажання українців
Більше ніхто не приносив стільки медалей у «синьо–жовту» скарбничку…
Яна Клочкова — найтитулованіша українська «олімпійка» часів Незалежності. Чотири «золотих» і одна «срібна» медалі у Сіднеї 2000 та Афінах 2004! Натомість у Пекіні 2008 — вже просто почесна роль прапороносця української команди. А невдовзі — «офіційне» завершення кар’єри «Золотої Рибки». Чотириразової олімпійської чемпіонки, чотириразової чемпіонки світу, шестиразової чемпіонки світу «на короткій воді»… Яні Клочковій лише 35, проте згадують її нині не надто часто. Та й то хіба в оглядах «Світського життя». Чи, скажімо, з приводу регулярного відпочинку екс–спортсменки в анексованому Криму…
На дебютній для себе літній Олімпіаді в Атланті 1996 Україна здобула відразу дев’ять «золотих» нагород і увійшла до десятки найкращих у загальному медальному заліку. Це було справді круто і нам справді було чим пишатися! Проте, скажімо відверто, тоді ми ще «жнивували» на ниві, яка «засівалася» за радянських часів — коли спорт був справді масовим явищем, а його розвитку приділялася значна увага з боку держави.
Натомість за чотири роки — у Сіднеї 2000 — ми трохи почали «тверезішати». Адже наші олімпійці здобули лише три «золота» (хоча загалом медалей було так само 23), а наше чиновництво вже не так голосно розпиналося на тему «Україна — світова спортивна супердержава».
Щоправда, принаймні одна українка під час «австралійської Олімпіади» таки поставила на вуха спортивний світ! Яна Клочкова тріумфувала на дистанціях 200 м і 400 м (зі світовим рекордом!) комплексним плаванням (плавчині долають чотири рівні відтинки різними стилями: батерфляєм, на спині, брасом та кролем), та ще й виборола «срібло» на 800 м вільним стилем!
Усі просто захоплювалися Клочковою — ну а про нас, українців, годі й казати! Свою «Золоту Рибку», «авторку» двох із трьох наших «золотих» медалей у Сіднеї, ми ладні були нести з далекої Австралії на руках — прямісінько через моря та океани!
В Криму продовжує жити родина Клочкових (батьки та інші родичі спортсменки). Сама ж Яна туди чи не щороку навідується, відправляє відпочивати сина.
В Афінах 2004 22-річна Яна повторює свої тріумфи на 200 м і 400 м «комплексом» і стає чотириразовою олімпійською чемпіонкою! Зазначимо, що ніхто (ані до того, ані після), крім Клочкової, під «синьо-жовтим» прапором не вигравав навіть три «золота» на Олімпіадах. Найтитулованішими «після Клочкової» є дворазові олімпійські чемпіони Лілія Подкопаєва (спортивна гімнастика), Василь Ломаченко (бокс) та Юрій Чебан (веслування на каное).
Наступного ж дня після здобуття Яною Клочковою четвертого олімпійського «золота» Президент Леонід Кучма підписує Указ про присвоєння їй звання «Герой України» — та ще й із врученням ордена «Золота Зірка» (який «дають» за геройський вчинок, а не за трудові звершення, як орден Держави)!
Українці ж воліли називати свою героїню таки «Золотою Рибкою»! Яною захоплювалися і, звісно, тихенько сподівалися побачити у її виконанні нові спортивні звершення…
І Клочкова таки їде на свою третю Олімпіаду — в Пекін 2008! Щоправда, виконує там такі собі «церемоніальні» функції — скажімо, несе «синьо–жовтий» прапор на відкритті. От як Олена Підгрушна 10 років по тому — в Пхьончхані 2018…
Ну а в березні 2009–го в Харкові відбувається урочиста церемонія «офіційного» завершення кар’єри Яни Клочкової. Сила–силенна букетів, подарунків, серед яких — навіть акваріум із живою золотою рибкою… І все це в басейні… на Клочковській вулиці! Щоправда, Яна до її назви жодного стосунку не має — вулиця так називалася давно.
Завершивши кар’єру, «Золота Рибка» все ще лишалася вільною в особистому житті: чи то парубкам-«рибалкам» бракувало сміливості, чи, може, й сама «зіркова» дівчина була надто перебірливою?
Та невдовзі Яна Клочкова таки «закручує роман» із молодим грузинським бізнесменом Леваном Ростошвілі. Захоплива історія їхніх стосунків довго не сходить зі шпальт світської хроніки. А в червні 2010–го Яна народжує від Левана сина Олександра. Щоправда, на той момент стосунки «пари» вже були такими, що молода мама вирішує дати малюку не лише власне прізвище, а й по батькові — не Леванович, а Олександрович…
Яна Клочкова з головою поринає у приємні клопоти материнства. Проте «жовта преса» й досі не втомлюється час від часу «підгодовувати» свою аудиторію чутками щодо появи в житті «Золотої Рибки» чергового «бойфренда».
Формально «динамівка» Клочкова була «приписана» до системи МВС. Свого часу навіть вдягала форму з погонами майора й виїжджала на тренування «спецпризначенців» на полігоні! Хоча ми звикли до «гламурніших» фото «Золотої Рибки», якими вона охоче ділиться зі своїми шанувальниками.
Окрема й болісна тема: Клочкова і Крим. Відомо, що це рідна для Яни земля: вона народилася в Сімферополі 7 серпня 1982 року. І, схоже, навіть анексія українського півострова росіянами особливо нічого не змінила у світосприйнятті нашої «Золотої Рибки».
У Криму продовжує жити родина Клочкових (батьки та інші родичі спортсменки). Сама ж Яна туди чи не щороку навідується, відправляє відпочивати сина тощо. Звісно, критикувати за це чотириразову олімпійську чемпіонку під «синьо–жовтим» прапором мало хто наважується.
Водночас — як для Героя України і «людини в погонах» (за всієї формальності «служби»!) — це таки доволі неоднозначна поведінка.