Громада захотіла — і купила сміттєвоз!
І не треба тепер кланятися дядькові з Києва
Результат децентралізації — бюджет зріс на кілька мільйонів
Павлівська об’єднана територіальна громада Іваничівського району як самостійний суб’єкт органу місцевого самоврядування діє з січня 2017 року. До її складу увійшли сім сільрад й одинадцять сіл. Очолив новостворене об’єднання молодий та ініціативний Андрій Сапожник, котрий до цього головував у сусідніх Риковичах.
— Перш ніж згуртуватися, рік довелося працювати з людьми, переконувати працівників сільрад, учителів, медиків, що не залишаться без роботи, — говорить заступник павлівського сільського голови Ніна Петренко, яку ми застали того дня на господарстві.
Зросли власні надходження до бюджету із 5 мільйонів до майже 10.
За цей час, за словами жінки, навіть ті, хто не вірив в успіх справи, зрозуміли, що громада фінансово спроможна утримувати себе і розвиватися. Першочергове завдання, яке поставив перед нею Андрій Сапожник, — це розвиток інфраструктури. Депутати, сільські старости вирішили інвестувати кошти в села, їхній благоустрій. Визначили перелік робіт по кожному населеному пункту. Для цього потрібні були гроші. Раніше їх доводилося просити в районі. Тепер покладаються на себе. Після об’єднання вирішили залучати їх із різних джерел, з’явилася можливість самостійно й оперативно розпоряджатися ними. Очільник громади вірив у фінансову спроможність об’єднання. Адже на його території діє крупна агрофірма, шість фермерських підприємств, півтори тисячі одноосібників, а також промислові підприємства — пивзавод, рибгосп… Тож є змога наповнювати бюджет. Крім того, команда фахівців намагалася писати проекти, щоб залучити інвестиції на розвиток інфраструктури. І результат не забарився. Зросли власні надходження до бюджету із 5 мільйонів до майже 10.
Загалом за 2017 рік об’єднана громада освоїла майже 8 мільйонів гривень. На її розвиток використовували кошти з державного бюджету, власні, залучали й із благодійних фондів. Завдяки цьому реалізували 13 проектів на 4,2 мільйона гривень. Так, у Жашковичах і Старому Порицьку капітально відремонтували фасади медичних закладів, у Риковичах — школи, а в Старосіллі перекрили дах навчального закладу. Реконструювали адмінприміщення у селі Топилище, оновили Будинок культури у Завидові, розмістили там бібліотеку, ФАП, офіс адміністратора… У Будинку культури села Жашковичі встановили систему опалення. Дочекалися ремонту клуб у Переславичах, приміщення автобусної станції у Павлівці. Там облаштували Центр безпеки, відкрили і ЦНАП. І це далеко не повний перелік зробленого.
«У Польщі, яка за 30 кілометрів, не побачиш стихійних звалищ»
Дороги — болюча тема для громади. Збудовані ще за радянських часів, вони давно потребують ремонту. До того ж на їхніх узбіччях, в урочищі Прощаниця, на вулицях сіл завжди чимало сміття.
«Хочемо в Європу, то має всюди бути і порядок європейський — гарні дороги, чисто у дворах, лісі, — говорили депутати. — У сусідній Польщі, за 30 кілометрів від Павлівки, не побачиш стихійних сміттєзвалищ, а в нас скидають побутовий непотріб будь–де». Тож вирішили, що далі так жити не можна, треба організувати централізоване вивезення сміття, купити контейнери. Так виникла ідея написати проект, бюджет якого становив понад мільйон гривень. Подали його в Міністерство екології і виграли конкурс. Додали 150 тисяч власних коштів і придбали сміттєвоз, 370 контейнерів для пластику та твердих побутових відходів.
Із господарями садиб із сіл Павлівка, Старосілля, Клопочин, Старий Порицьк, Переславичі укладуть договори на організоване вивезення. Плата буде символічною. Люди, які мають великі родини чи ведуть будівництво, зможуть взяти в оренду контейнер.
— У наших планах на цей рік — поліпшення інфраструктури, ремонт доріг та відкриття дитячих садків у Старосіллі, Топилищі, — сказав у телефонній розмові голова Павлівської ОТГ Андрій Сапожник. — Маємо ж ще клуби, які не опалюються. Хочемо встановити там твердопаливні котли, перевести туди ФАПи, бібліотеки. Плануємо збудувати і полігон для захоронення твердих побутових відходів. Уже й підшукали ділянку для нього. Але вона далеко за межами населеного пункту. Це — піщаний кар’єр. Тож виникли проблеми із передачею його громаді. Сподіваємося, що невдовзі питання вирішиться, адже з квітня землі державної власності, розміщені за межами населених пунктів, будуть передавати у розпорядження територіальних громад.
Звичайно, не все ще робиться так швидко, як хотілося б мешканцям сіл. Але крок за кроком громада поліпшує своє життя, вирішує проблеми, які накопичувалися роками. Словом, творить власну реальність, не чекаючи дозволів зверху.