Чому святий Патрик зелений і п’яний?
Національне свято крихітної Ірландії — День святого Патрика (відзначають 17 березня) — вже повноцінно можна називати міжнародним. За популярністю воно наздоганяє чужі нам, але вже міцно вкорінені День Валентина, Хеловін чи День бабака. То хто ж такий той Патрик?
За більш ніж століття, відколи розпочалася відома нам історія цього свята, воно видозмінилося до невпізнанності і спільного зі справжнім Днем святого Патрика у нього практично нічого не лишилося. Навіть на його батьківщині вам мало хто розповість, з чого ж усе починалося.
Патрика вважають засновником християнства в Ірландії. Народився він у сусідній Британії, у 16-річному віці хлопця викрали ірландські пірати і привезли у свою країну, щоб він працював пастухом. Через багато літ йому вдалося втекти додому «зайцем». Хлопець не надто цікавився християнством, та якось йому наснилося, що ірландці просять повернутися, щоб розповісти їм про Бога. І чоловік поїхав до Ірландії вже як єпископ із благословення Папи. Тоді й узяв ім’я Патрик, яке означало «Батько своїх людей». У цій країні вважають, що у час Страшного Суду саме він вершитиме справедливість над усіма. Як не дивно, але здійснених чудес цьому персонажу приписують зовсім небагато, як-от вигнання змій із країни. Хоча навіть школяр поставить цю теорію під сумнів, адже гадюк у холодній північній державі і так не могло бути. Тому прийнято вважати, що цими зміями були алегоричні язичницькі боги.
Святкування 17 березня припадає на історично скорботний день — це дата смерті святого. Наступний день в ірландському календарі — піст, тому гучні забави напередодні вважали гріхом. Але згодом традиції вшанування пам’яті радикально змінилися.
Із здійснених чудес йому приписують вигнання з Ірландії змій. Хоча навіть школяр поставить цю теорію під сумнів, адже гадюк у холодній північній країні і так не могло бути.
Сучасний фестиваль святого Патрика, по суті, створила Америка, а точніше ірландська діаспора, яка проживала у Бостоні, Чикаго та Нью-Йорку. Вони по-своєму вирішили потрактувати роль зеленого кольору у цьому дійстві (а символом свята завжди був зелений трійчатий листок конюшини, адже нібито сам Патрик вибрав його як символ віри у триєдиного Бога). Охочі до масових видовищних гулянь переселенці вирішили, що у цей колір потрібно пофарбувати не тільки одяг, обличчя, а й… річку! Тож із 1962 року 20 кілограмів барвника на рослинній основі виливають в Чикаго у місцеву водойму. Вода зеленіє за 45 хвилин. А вже від напрямку вітру залежить, скільки днів річка залишатиметься зеленою. Кому не вдається реалізувати аж такі масштабні акції, із солідарності з ірландцями просто носять одяг зеленого кольору. А танцювати, співати і пити віскі чи пиво додалося уже само собою.
Тепер за кількістю випитого спиртного День святого Патрика займає четверту сходинку у США після Нового року, Різдва і Дня Незалежності. Учасники свята навіть вирішили, що в цей пісний день святий перетворює м’ясо на рибу і з задоволенням уплітають на гуляннях улюблені бургери з котлетами. А ще ірландська діаспора (а їх і їхніх нащадків у штатах — кожен десятий!) незмінно дарує цього дня кожному президентові кришталеву вазу із зображенням листка конюшини.
Цікаві факти про свято:
І Нігерія — майже Ірландія!
В окремих провінціях Канади, а також у Мексиці, Нігерії та, звісно, в Ірландії, цей день є державним вихідним. У Нігерії колись проживало багато ірландських місіонерів, а в Мексиці за незалежність країни воювала артилерійська бригада Святого Патрика.
То він був не один?
Є теорія, яка стверджує, що в один і той же час жили двоє святих: Палладій і Патрик. І образ святого Патрика є їхнім поєднанням. Палладія відіслала в Ірландію церква як мінімум за рік до того, як Патрик розповсюджував своє слово. За цією ж теорією, багато вчинків, котрі приписують Патрику, зробив Палладій.