Курси НБУ $ 42.04 € 43.38

У ПЛОДОВИХ ДЕРЕВ НЕ БРАКУЄ ВОРОГІВ

Нинішня зима сприяла перезимівлі шкідників плодових дерев. Отож огляньте дерева, переконайтеся чи не залишилися на них гнізда білана жилкуватого і золотогуза...

Нинішня зима сприяла перезимівлі шкідників плодових дерев. Отож огляньте дерева, переконайтеся чи не залишилися на них гнізда білана жилкуватого і золотогуза.
Гнізда білана жилкуватого легко знімаються за допомогою залізного гребінця, закріпленого на довгій жердині, а гнізда золотогуза можна зрізати разом з гілочками секатором, як і кладки яєчок (у вигляді кільця) кільчастого шовкопряда. Щоб знищити гусінь плодожерки і яйцекладки інших шкідників, усю кору, що відстає, зчищають на мішок або поліетиленову підстилку і спалюють.
Коли потепліє, проведіть обрізку дерев зерняткових і кісточкових порід, кущів. При цьому варто максимально прорідити крони, видалити зламані, уражені хворобами гілки, зібрати муміфіковані плоди, які залишилися на деревах. У них зберігаються збудники моніліозу (гнилей), парші, борошнистої роси. Обрізані гілки і муміфіковані плоди треба винести із саду і спалити до відновлення вегетації дерев, а зрізи на них замазати олійною фарбою, а при плюсових температурах – садовим варом.
Проріджені крони краще освітлюються сонцем і провітрюються. Це значно погіршує умови для розвитку хвороб та поліпшує проникнення розчинів при обприскуванні. Отже, підвищує їхню ефективність. Одночасно з обрізкою лікують рани на корі штамбів і гілок, викликані чорним раком та бактеріозом, змазують сумішшю глини і свіжого коров’яку (1:1), додавши топсину М (1-2 %). На зароблену рану слід накласти пов’язку з тканини. Рана добре заживе, якщо її обробити нігроловою замазкою (70% нігролу і 30% попелу) або сумішшю свинячого жиру, воску і каніфолі у співвідношенні 1:1:1.
Весняне сонце може завдати значної шкоди плодовим деревам. Із південного боку на незахищених скелетних гілках та штамбах кора зазнає сонячних опіків або розтріскується. Запобігти цьому можна, якщо до закінчення морозів побілити стовбури і скелетні гілки 20%-им вапняним молоком (2 кг вапна на 10 л води), додавши 300 г мідного купоросу. Для кращого прилипання до кори в розчин слід додати 100 г казеїну чи літр збираного молока або свіжого коров’яку. Своєчасна побілка продовжує життя плодових дерев, а пізня – в кінці квітня, травні має лише декоративне значення.
Тала вода виганяє з нір мишей. Щоб вони не погризли штамби, сніг біля дерев в діаметрі 50-70 см треба притоптати, а в нори покласти бактероденцидну зернову приманку (по два грами в кожну нору), або по брикету 0,005 %-ого Шторму. Опале листя слід згребти і закомпостувати, а грунт – перекопати. У малиннику видаліть гілки, які відплодоносили, уражені галицею, підкоротіть їх верхівки, якщо цього не зробили восени. У кущах смородини і порічок виріжте біля землі сухі та пошкоджені склівкою, смородинною златкою, бруньковим кліщем (бруньки кулеподібно роздуті) гілки і спаліть.
Любов ЧОБА, Віра БОЙЧУК, працівники обласної державної станції захисту рослин.
Telegram Channel